Bize Ulaşın

Tekvando

Karateye benzerliği ile dikkat çeken tae kwon do, Türkiye’de pek çok kişi tarafından tercih edilen bir spor dalı haline gelmiş durumda. Ülkemizde şampiyonlukların bulunduğu bu alanda hem kendinizi savunmayı öğreneceksiniz hem de zihinsel ve fiziksel açıdan gelişeceksiniz. Kütahya Spor Akademisi sporculara etkili bir antrenman ile en iyi şekilde tae-kwon-do öğretiyor.

Tae kwon do ve Tarihi
Bu spor dalı, çıplak el ve ayakla yapılan bir dövüş sanatı olarak karşımıza çıkıyor. Kore kökenli bir spor dalı olan tae kwon do, 600’lü yıllardan beri oynanmaktadır. Korece 3 sözcüğün birleşiminden oluşan yani tae, kwon ve do sözcüklerinin birleşiminden oluşan tae kwon do sözcüğünde tekme, yumruk ve iyilik anlamı yer almaktadır.

Birçok uzak doğu kökenli dövüş sanatlarında olduğu gibi bu spor dalında da kuşaklar kullanılmaktadır. Kuşaklar sırayla beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve siyah olarak yer alıyor. Beyaz en alt seviye iken siyah en üst seviye olmaktadır. Siyah kuşak 9 farklı seviyeye ayrılır. Dan adı verilen bu seviyelerde 9’a ulaşanlar en üst siyah kuşağın sahibi olur. 15 yaşın altında siyah kuşağa sahip olan sporcular poom dan olarak adlandırılır.

Uzak doğu kökenli spor dalında 3 farklı alt kategori bulunur. Bunlar kyorugi, poomsae ve kyokpa olarak yer alıyor fakat bunlar arasında yer alan kyokpa dünya federasyonunun düzenlediği organizasyonda yer almıyor.

Nasıl Yapılır?
Tae kwon do sporu yapılırken sporcular giydikleri elbiselerin üzerine ne kadar ileri seviye olduklarını göstermek için kuşak bağlar. El ve ayakla yapılan spor, bu spor ile uğraşanlar için pek çok fayda sağlamaktadır.

Sağlığa Olumlu Etkileri
Uzak doğu kökenli bir spor dalı olan tae-kwon-do dövüş sanatının pek çok faydası bulunur. Bu faydalardan birisi elastik bir vücuda sahip olunmasını sağlamasıdır. Kick boks ile benzerliğiyle dikkat çeken spor dalı, kick boks oyununda olduğu gibi bu spor dalında da vücudun daha iyi gevşemesi ve daha çok açılabilmesini sağlar. Elastik bir vücut daha iyi gevşemek ve daha iyi spor yapabilmek demektir.

Sporun sağladığı bir diğer fayda ise kiloyu korumasıdır. Genellikle bu spor ile uğraşanlar zayıf olmaktadır. Bunun en önemli nedeni bu spor dalının vücudun neredeyse her yerini çalıştırmasını sağlamasından dolayı kalori harcamanıza sebep olur. Bu da çok kilo almamanızı ve fit bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Zayıf bir vücut sayesinde sporcu elastik hareketleri daha rahat yapma imkanı sağlar.

Özgüven, bir insanın en önemli kişisel özelliklerinden birisidir. Tae kwon do sporu ile uğraşan bir kişinin özgüveni yerine gelir. Herhangi bir saldırı durumunda kendini daha iyi savunabilir ve kendini bu durumlara karşı koruyabilir. Siz de bu gibi çeşitli faydalar ile tae kwon do sporuna başlamak istiyor iseniz hemen Kütahya ilindeki spor akademimize başvurun.

Telefon WhatsApp Harita E-posta