Bize Ulaşın
  • Ana Sayfa
  • Pilates Ve Nefesle Terapinin Sağlığa Etkileri

Pilates Ve Nefesle Terapinin Sağlığa Etkileri

Pilates yaparken doğru nefes alma ve verme tekniğini uygulamak önemli bir adım olmaktadır. Pilates, bir egzersiz çeşididir. 20. yüzyılın başlarında üretilen bu fitness sistemi günümüzde pek çok sporcu tarafından tercih edilen bir yöntemdir. İnsanlar tarafından sağlığa olumlu etkileri bulunan pilates ve nefesle terapinin vücuda kattıklarını öğrenince bu egzersizi denemek isteyeceksiniz.

Pilatesin şu anda bilinen 9 temel prensibi bulunur. Bunlar konsantrasyon, kontrol, akış, hassasiyet, rahatlama, dayanıklılık, merkezleme, hizalama ve nefes olarak karşımıza çıkar. Farklı şekillerde yapılan pilates nefesle terapi ile birleştiğinde ortaya harika sonuçlar çıkmaktadır. Kütahya Spor Akademisi, pilates konusunda etkili bir hizmet ortaya koyuyor.

Pilates ve Nefesle Terapinin Sağlığa Olumlu Etkileri
Nefesle terapi yapılan pilates egzersizi, daha düzgün bir şekilde nefes alma ve verme işlemi sağlamaktadır. Yapılan pilates hareketlerinde içinize çekip sonrasında yavaşça verdiğiniz derin nefes içinizdeki mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlar. Bu sayede bir yandan hayata daha farklı ve daha olumlu bir bakış açısı kazanırken diğer yandan nefes alışverişi daha düzenli bir şekilde gerçekleşir. Vücudunuza pilates esnasında daha çok oksijen girdiği için vücudunuz daha iyi çalışır ve rahatlamış olur.

Pilatesin insan vücuduna sağladığı bir diğer etki uyku düzenini dengelemesidir. Uyku problemi olan kişiler için pilates çözüm kaynağı olabilir. Bunun yanı sıra nefes terapili pilates üzerinizdeki stresi alarak ve vücudun gevşemesini sağlayarak vücudu daha iyi bir hale getirir. Bu sporun sağladığı bir diğer fayda ise sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Üzerinizdeki stresi alan pilates, vücudu rahatlatarak üzerinizdeki stresi alır, daha iyi hissetmenizi sağlar. Özellikle psikolojik sorunlar yaşayan insanlar için pilates ve nefes terapisi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Kütahya ilinde bulunan akademimizde pek çok araç ile hemen egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Nefesle terapi şeklinde yapılan pilatesin bir diğer etkisi ise birçok ağrıyı geçirmesidir. Özellikle sırt ağrıları için etkili olan pilates, yapıldığında ciddi bir oranda ağrıları geçirmektedir. Pilatesin sırt ağrılarını geçirmesindeki en önemli sebep burada yer alan kasları geliştirmesi ve duruşu düzeltmesi olarak yer alıyor.

Bu sporun insanlara sağladığı bir diğer fayda ise duruşu düzeltmesidir. Duruş bozuklukları özellikle teknolojinin yayılması ve masa başı iş yapanların artmasıyla daha çok görülmeye başlayan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu gibi durumlardan korunmak ve daha kaliteli bir duruş sergilemek için pilates ve nefes terapisi yapmak gerekir.

Özellikle ağır spor yapanlar veya yorulanların kalbi hızlı bir şekilde atabilir. Özellikle spora yeni başlayanlar çeşitli spor hareketlerinde hızlı bir kalp atışına sahip olabilir. Bu gibi durumlar için pilates ve nefesle terapi kalbin atış hızını dengelemeyi sağlayan bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bunun nedeni olarak pilatesin sakin bir şekilde yapılması, kalbi dinlendirmesi olarak açıklanabilir. Yapılan nefes terapisi de bu aktivite üzerinde önemli bir sebep olarak gösteriliyor.

Telefon WhatsApp Harita E-posta