Bize Ulaşın

CrossFit

Dünya üzerinde birçok dövüş sanatı bulunmaktadır. Dövüş sanatlarının amacı genel olarak bireyin kendini her an meydana gelebilecek saldırılara karşı daha iyi savunması ve kendini koruyabilmesidir. Dövüş sanatlarından birisi de CrossFit olmaktadır. Bir firma tarafından kurulan bu spor dalı, zorlu bir spor heyecanı sevenler için vazgeçilmez bir dövüş sanatıdır. Kütahya Spor Akademisi ile siz de bu ana tanıklık edin.

CrossFit ve Tarihi
CrossFit ilk olarak 2000 yılında 2 kişi tarafından kurulan bir dövüş sanatı olmaktadır. Özel bir antrenman metodu olan CrossFit, lisanslı spor salonlarında bulunmaktadır. Kısa dinlenme aralıkları ile yoğun fiziksel egzersizlerin yapıldığı antrenmanda hedef kas gelişimi, dayanıklılığı artırmak ve kondisyon sağlamaktır. Kalp atışını hızlandıran antrenmanlar arasında bulunduğu için yapılan antrenmanlar 30 dakikayı aşmamaktadır.

Nasıl Yapılır?
CrossFit için farklı antrenman stilleri bulunmaktadır. Hızlı bir tempo ile yapılan antrenmanlar 5’e ayrılıyor. Bunlardan ilki For Time olarak belirtiliyor. Bu antrenman stilinde verilen hareketin verilen süre içerisinde yapılması hedeflenir. Kısacası zamana karşı yarış yapılır. Örneğin 15 kez ip atlama, 15 kez mekik çekme ve 15 kez şınav çekme için 2 dakika süre ayrılır. Bir diğer stil amrap olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu antrenman ile birlikte verilen hareketin verilen süre içerisinde en fazla şekilde yapılması hedeflenmektedir. 1 dakika içerisinde çekebildiğin kadar mekik çekmek buna bir örnektir.

Bir diğer antrenman stili olan emom ise size bonus dinlenme süresi sağlıyor. 1 dakika içerisinde belirlenen hareketi belirlenen miktarda daha erken bitirirseniz kalan süreyi dinlenme olarak geçiriyorsunuz. Chipper antrenman stilinde ise amaç verilen zaman içerisinde verilen hareketleri ara vermeden yapmaktır. Bir diğer antrenman stili olan tabata ise 20 saniye çalışma, 10 saniye dinlenme şeklinde yapılır. Yani dakikada 2 kez uygulanır.

Sağlığa Olumlu Yanları
CrossFit, faydalı bir antrenman olmakla birlikte zayıf olanların bu spora katılmaları şimdiden tavsiye edilmemektedir. Spora yeni başlayan insanlar öncelikli olarak bu işe hafiften başlamalı ve sonrasında bu spora ayak uydurmalıdır. Bu sayede başarılı bir şekilde bu seviyeye erişebilirler.

Pek çok erkeğin hayali olan kaslı ve üçgen bir vücut, bu antrenman stili ile mümkün. Bu antrenman sayesinde sporcular daha hızlı bir şekilde yüksek tempo sayesinde güçlü kaslara kısa sürede ulaşabilir. Bu da kaslı vücut, estetik bir görünüm katar.

CrossFit antrenmanının bir diğer faydası kuvvetli bir birey haline getirmesidir. Özellikle zorlu işleri daha kolay yapmak, daha güçlü bir birey olmak isteyenler için vazgeçilmez bir spor haline gelen CrossFit gücüne güç katarken aynı zamanda esneklik, hız ve çeviklik kazandırır. Eğer sende kaliteli bir CrossFit profesyoneli olmak istiyor ve hızına hız katmak istiyor isen hemen Kütahya şehrinde bulunan akademimize uğramayı unutma.

Telefon WhatsApp Harita E-posta