Bize Ulaşın

Uzak Dövüş Nedir ?

Dövüş sanatları, belirli kurallara bağlı olarak yapılan geleneksel ve modern spor dallarının ortak adı. Günümüzde dövüş sanatları fitness, kendini savunma, disiplini sağlama, karakter gelişimi, özgüven, mücadele gibi çeşitli amaçlardan dolayı yapılmaktadır. Uzak Doğu’da yer alan dövüş sanatları popüler olarak bilinir. Pek çok filmde Uzak Doğu sporlarına rast gelmiş olmalısınız. Kütahya Spor Akademisi olarak sizlere bazı Uzak Doğu sporlarını öğretiyoruz.

Uzak Dövüş Sanatları Nedir?
Uzak dövüş sanatları Uzak Doğu sporlarını belirtmek için kullanılmaktadır. Uzak Doğu denilen bölge Çin, Japonya, Malezya, Tayland, Avustralya, Tayvan, Kuzey Kore, Güney Kore, Moğolistan, Sri Lanka, Myanmar, Kamboçya, Laos, Doğu Timor, Brunei, Bangladeş ve Yeni Zelanda ülkelerini kapsıyor.

Bu bölgelerin Uzak Doğu olarak kabul edilmesi olayı Avrupa’nın merkez konumu olarak kabul edilmesinden kaynaklı bir durum. İlk olarak İngilizler bu kavramı kullanmıştır. Uzak dövüş sanatları ise Uzak Doğu ülkelerini kapsayan sporların belirtilmesinde kullanılır.

Uzak Dövüş Sanatları Nelerdir?
Pek çok uzak dövüş sanatı bulunmaktadır. Uzak dövüş sanatları arasında en bilinenleri karate olmaktadır. Silahsız savaş sanatı olarak bilinen karate, el ve ayak ile oynanan bir dövüş sanatıdır. İlk olarak Çin’de ortaya çıktı. Karateye benzerliği ile dikkat çeken tae-kwon-do ise yapılan hareketler ile vücudun esnekliğini artıran bir spor dalı olmaktadır.

Çin kökenli bir diğer uzak dövüş sanatı wing tsun olarak dikkat çekmektedir. Wing tsun savunma sanatı olarak da bilinir. Kişinin dışarıda hayatta kalma mücadelesi vermesi gerektiği yerlerde kendini daha iyi savunmasını ve güvende kalmasını sağlar. Gösteriş amaçlı yapılmayan wing tsun, sade taktikler ile rakibi en kısa sürede alt etmeyi amaçlar. Özellikle yol kenarında yürürken gelebilecek herhangi bir tehlikelere göre wing tsun etkili bir uzak dövüş sanatıdır.

Tayland’da ortaya çıkan bir diğer uzak dövüş sanatı da muay thai olarak biliniyor. Adeta boks maçı yaşatan ve ringde oynanan uzak dövüşte yumruk ve tekmenin yanı sıra diz ve dirsek darbeleri de yer almaktadır. Tayland’da popüler olarak oynanan muay thai, bazı ülkelerde de tercih ediliyor.

Uzak Dövüş Sanatlarının Sağlığa Olumlu Etkileri
Kütahya şehrinde yaşayanların tercih edebileceği akademimizde bir çok uzak dövüş sanatı ile sizlere kaliteli bir eğitim veriyoruz. Uzak dövüş sanatlarının insanlara sağladığı en büyük avantajlardan birisi kendini savunmayı öğretmektir. Örneğin dışarıda yürürken bir anda hırsız paranı çalmaya kalkıyor. Bu esnada eğer uzak dövüş sanatlarından birini öğrendiysen etkili bir şekilde kısa sürede kendini savunabilirsin. Bu sayede hem hırsız etkisiz hale gelecek hem de hırsızı ihbar edebileceksin.

Uzak dövüş sanatlarının sağladığı bir diğer fayda zihinsel açıdan gelişim sağlamaktadır. Uzak dövüş sanatları sana sabrı, disiplinli davranmayı ve daha saygılı bir birey olmayı öğretir. Bu sayede çevreye bakış açın değişir.

Telefon WhatsApp Harita E-posta