Bize Ulaşın

Dengeli Beslenme Nasıl Olur ?

Günlük hayatımızda beslenme düzenimiz hayatın devamlılığı için çok önemli bir yer tutar. Yediğimiz her besin bize enerji olarak geri döner. Bundan dolayı sindirim sistemi vücudumuz için en önemli işlevlerden birini gerçekleştiriyor. Yediğimiz her besin vücudumuza karışarak bize çeşitli faydalar sağlamaktadır. Bu konuda her besinden gerektiği kadar almak gerekiyor. Dengeli beslenmek için dikkat etmeniz gereken pek çok nokta bulunuyor. Kütahya Spor Akademisi bu konuda sizlere destek veriyor.

Günlük Kalori İhtiyacı Alınmalı
Her insanın kendine özgü günlük kalori ihtiyacı bulunsa da genel olarak ortalama bir kalori miktarı belirlenmiştir. Yetişkinlerde ortalama 2.000 ile 2.400 kalori arası normal olarak kabul edilir. Bazılarına daha az kalori yeterli olurken bazıları daha çok yemelidir.

Hesaplamalar yaparak kendi günlük kalori miktarınızı keşfederek buna göre besin tüketimi yapmalısınız. Eğer günlük kalori miktarından fazla yerseniz kilo alır, az yerseniz kilo vermeye başlarsınız. En ideal kilonuza kavuştuktan sonra günlük kalori miktarını dengede tutmak gerekir.

Meyve ve Sebze Tüketilmeli
Vitaminler, vücut için çeşitli faydaları bulunan besinler olmaktadır. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken E vitamini kolesterolü dengeler, D vitamini depresyonu azaltır. Her vitaminin kendine özgü nitelikleri bulunur. Meyve ve sebzeler bol vitaminli olması ile bilinen önemli besinlerdir. Bundan dolayı her gün taze meyve ve sebze yiyerek vitamin alımınızı karşılamalısınız.

Protein Alımına Dikkat Edilmeli
Protein, insan vücudundaki en önemli besin kaynağıdır. Özellikle sporcular yorgun düşmemek ve kasların gelişimi için bolca protein kullanırlar. Protein hem sporcular için hem de insanlar için her gün tüketilmesi gereken bir besin. Protein kas gelişiminde ve vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılırken aynı zamanda pek çok fayda sağlaması ile de biliniyor. Her canlının temel gereksinimlerinden birisi olan protein insanlar için de çok önemli olmaktadır.

Her Besinden Gerektiği Kadar Tüketilmeli
Her besinden belli miktarlarda tüketilmesi gerekir. Çünkü bir besinden fazla tüketmek çeşitli sorunlara neden olabilir. Örneğin fazla tuz tüketimi hipertansiyon, böbrek sorunları ve ödem gibi çeşitli sorunlara yol açar.

Aşırı Yağlı Tüketilmemeli
Patates kızartması, hamburger, tavuk döner ve daha birçok besinde yağ bulunur. Her gün bu besinlerden çok tüketmek vücuttaki yağ oranını artıran bir olay olmaktadır. Vücudun yağ oranının artması kalp ve damar hastalıkları gibi çeşitli sorunlara yol açar. Bundan dolayı her gün belirli miktarlarda yağlı tüketmek gerekir. Bu konuda tüketilen yağın doğal olması da önemlidir.

Egzersiz Yapılmalı
Her gün belirli miktarlarda egzersiz yapmak hem vücut için hem de yenilen besinlerin size kilo olarak dönmemesi için önemli bir spor türü olmaktadır. Sporun amacı yalnızca kilo vermek değildir. Birçok insan sporu kilo verme amaçlı tercih etse de spor vücut sağlığı açısından da pek çok fayda içermektedir. En doğrusu Kütahya ilinde bulunan firmamıza uğrayarak bizden kaliteli egzersizleri almanız.

Telefon WhatsApp Harita E-posta