Bize Ulaşın

Pilates ve Nefesle Terapi

Zaman zaman çeşitli sorunlardan dolayı strese uğrayabiliriz. Stres hayatın kaçınılmaz bir olayı olarak karşımıza çıkıyor. Biriyle tartışırken, çok yoğun bir iş yükünde, uyurken kabus gördüğünde veya kalabalık bir ortamın gürültüsünden dahi strese maruz kalmanız doğal bir olay. Önemli olan bireyin stres yaşamaması için en doğru tercihleri yapmasıdır. Stresin en alt düzeye indirilmesi için mutluluk hormonlarının salgılanması ve rahatlamak gerekmektedir. Pilates ve nefesle terapi bu işi yapan sporlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer siz de rahatlamak ve üzerinizdeki stresi atmak istiyor iseniz Kütahya Spor Akademisi binamıza uğrayarak kaliteli bir sporun tadını çıkarın.

Pilates ve Nefesle Terapi Nedir?
Nefesle terapi şeklinde yapılan pilates, insanın sabrını geliştirir. 20. yüzyılın başlarında geliştirilmiş olan fiziksel fitness sistemi pilatesin hem zihnin gelişimi hem de vücudun gelişimi açısından önemli faydaları bulunur. Pilatesin sürekli tekrarlanması yerine az sayıda yapılması ve belirli bir biçimde uygulanması uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir durum. Joseph Hubertus Pilates tarafından geliştirilen bu uygulama 500 farklı egzersiz türüne ev sahipliği yapıyor.

Pilatesin amaçları arasında daha iyi bir nefes yönetimi, konsantrasyon sağlamak, sabrı geliştirmek ve vücuda esneklik katmak gibi çeşitli hedefler yer alır. Pilatesin 6 prensibi bulunur. Bu prensiplerden ilki konsantrasyon. Egzersiz yaparken bedenin uyum içinde çalışmasını sağlamak amacıyla hareketlere çok iyi bir şekilde yoğunlaşmak gerekir. Pilatesin bir diğer prensibi kontrol mekanizmasıdır. Bu hareketleri yaparken bedenin çok iyi dinlenmesi gerekir. Bazı hareketler bireyler için zorlu olabilir.

Pilateste önemli olan bir diğer prensib merkezleme olarak karşımıza çıkıyor. Pilates egzersizlerinde merkez göbek, kalça ve bel olmaktadır. Bu bölgenin merkezleme olarak adlandırılmasının sebebi ise kemiklerin bağlantı noktası olmasıdır. Akıcı hareket pilatesin bir diğer prensipleri arasında yer alır. Hareketler acele etmeden sabırlı bir şekilde yapılmalıdır. Bunun yanı sıra dinlenme aralıkları vermeden yani duraksamadan hareketlere devam edilmelidir.

Kesinlik prensibi ise hareketlerin tam olarak duraksamadan yapılmasını anlatan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Pilatesin en önemli prensipleri arasında yer alan nefes ise düzenli bir şekilde nefes alıp tamamıyla verme şeklinde yapılır. Bu sayede vücuttaki kan temizlenmiş olur.

Sunduğu Avantajlar Nelerdir?
Pilatesin vücuda sunduğu avantajlar arasında insana sabrı öğretmesi yer alıyor. Sabır, stresi azaltmadaki en önemli unsurlardan birisidir. Pilates ile uğraşan biri hem üzerindeki stresi atar hem de sabırlı bir birey haline gelir. Bu da bireyin daha iyi bir yaşama adım atmasını sağlar.

Pilatesin bir diğer faydası vücudun sistemlerinin daha iyi çalışmasını ve zihnin boşaltılmasını sağlamasıdır. Zihin kontrolu ve temizlenmiş bir vücut hem bireyin performansını artırır hem de mutluluk hormonlarının yayılmasıyla daha hayata daha pozitif bakmanızı sağlar. Bundan dolayı Kütahya ilinde bulunan akademimize gelerek hemen pilatese eğitmen ile birlikte başlayın.

Telefon WhatsApp Harita E-posta