Bize Ulaşın
  • Ana Sayfa
  • Dövüş Sanatları Nelerdir Nasıl Olmalıdır ?

Dövüş Sanatları Nelerdir Nasıl Olmalıdır ?

Günümüzde gelenekselleşen ve modern bir şekilde ortaya çıkan pek çok dövüş sanatı bulunur. Bu dövüş sanatlarından çoğu bireyin savunma mekanizmasının gelişmesi amacıyla yapılmaktadır. Konumuzda dövüş sanatlarının neler olduğundan ve ne için kullanılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Eğer sende dövüş sanatları öğrenip kendini daha iyi savunmak istersen hemen Kütahya vilayetinde bulunan spor akademimize gelerek bizimle iletişime geç.

Dövüş Sanatları Nedir?
Dövüş sanatları veya diğer adıyla savaş sanatları, belirli kurallar içerisinde oluşturulmuş spor dallarının ortak bir adıdır. Günümüz koşullarında kendini savunma, fitness, vücut geliştirme, antrenman gibi çeşitli nedenlerden dolayı dövüş sanatı öğrenilir.

Dövüş sanatlarının adı çevreden çevreye farklılıklar göstermektedir. Örneğin Uzak Doğu sporları, Yakın Doğu sporları gibi dövüş sanatları bulunmaktadır. Her bölgenin kendine has dövüş sanatları ve kuralları belirlenmiştir. Sporcular istedikleri sporu seçerek dövüş sanatında kendini geliştirebilir.

Dövüş Sanatları Nelerdir?
Dövüş sanatları çeşitli bir şekilde yer almaktadır. Örneğin Uzak Doğu dövüş sanatları arasında karate, tae-kwon-do, kenjutsu, tai chi, taekyon gibi pek çok spor dalı bulunur. Bunun yanı sıra yağlı güreş, Systema, alpagut gibi çeşitli spor dalları da yer almaktadır.

Tae-kwon-do, karateye benzer yapısı ile bilinen ve küçük farklılıklar bulunan bir spor dalıdır. Kore’de ortaya çıkan dövüş sanatı ile birlikte sporcular daha esnek bir vücuda sahip olabilirler. Çin’de ortaya çıkan ve savunma sanatı olan bir diğer dövüş sanatı wing tsun olmaktadır. Amacı, herhangi bir duruma karşın kendini savunabilmektir. Gösterişli olmadan sade dövüş stilleri ile rakibi en kısa sürede etkisiz hale getirmek dövüş sanatının önemli bir hedefi olmaktadır.

Crossfight, sporcuların formda kalması için yaptığı bir savunma sanatıdır. Sporun sağladığı faydalar arasında dayanıklılığın artırılması, stresi en alt düzeye indirilmesi, problem çözme yeteneğinin geliştirilmesi, kendini daha iyi savunabilme gibi avantajlar yer alır. Adı ile benzerlik çeken bir diğer spor dalı CrossFit olmaktadır. Özellikle zorlu bir antrenman isteyenler için geliştirilen spor dalı kısa dinlenme aralıkları ve yoğun bir çalışma temposu ile yapılmaktadır.

Dövüş Sanatları Niçin Öğrenilmeli?
Dövüş sanatları, bir kişiye zarar vermek amaçlı değil genel olarak savunma amaçlı yapılmalıdır. Dışarıda nasıl bir tehlikenin başınıza geleceğini bilemezsiniz. Özellikle kötü insanlar size zarar verebilir. Bu durumlardan korunmak için savunma sanatlarından birini öğrenmeniz tavsiye edilir. Bu sayede hem kendinizi korursunuz hem de rakibi etkisiz hale getirerek rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Dövüş sanatlarının sağladığı bir diğer fayda stresin üzerinizden atılması olmaktadır. Zaman zaman stresli anlar yaşayabilirsiniz. Bu gib durumlardan kurtulmak için dövüş sanatları ile ilgilenmek hem üzerinizdeki stresi atar hem de sabrı artırır. Bu doğrultuda Kütahya Spor Akademisi çeşitli dövüş sanatları ile sizlere hizmet sunmaya devam ediyor. Hemen iletişime geçerek kendinizi savunmayı öğrenin.

Telefon WhatsApp Harita E-posta